18 Ağustos 2011 Perşembe

Zile'liler Hırka-i Şerif’in Peşinde

Zileden Götürülen Hırka-i saatdet'in örtüsü
Zile Toplumsal Diyalog Platformu Başkanı Hulusi Serezli, yıllar önce Tokat’ın Zile ilçesinden Ankara’ya götürüldüğünü öne sürdüğü Hırka-i Şerif’i ilçeye tekrar getirmek için çalışma başlattıklarını belirterek, ‘’Gerekirse Zile’de Hırka-i Şerif Müzesi açacağız’’ dedi.
Hulusi Serezli, yaptığı açıklamada, cumhuriyetin ilk yıllarında güvenlik ve muhafazasının küçük bir yerde zor olacağı düşüncesiyle mukaddes emanetin Zile’den Ankara’ya götürüldüğünü söyledi.
Bunun o zaman Zilelileri derin bir üzüntüye boğduğunu ifade eden Serezli, ‘’Bununla ilgili birçok anımız var. 655 üyesi olan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bu mukaddes emaneti Zilemize tekrar getirmek için çalışmalara başladık. Gerekirse Zile’de Hırka-i Şerif Müzesi açacağız’’ diye konuştu.
Serezli, Zile’ye getirilmesini istedikleri Hırka-i Şerif’in Ankara Etnografya Müzesi’nde olduğunu ifade etti. Serezli,’’Dünyada bir eşi İstanbul Hırka-i Şerif Camisi’nde biri de Zile’de Şeyh Ethem Çelebi Camisi’nde bulunan Aziz Peygamberimizin mübarek Hırka-i Şerifleri, cumhuriyetin ilk yıllarında muhafaza edilemeyeceği gerekçesi ve Zilelilerin de yeterince sahip çıkmaması yüzünden Ankara’ya götürülmüştü. Şimdi Hırka-i Şerif’i tekrar istiyoruz. Örtüsü, saklama sandıkları hala ilçemizde duruyor.’’
ZİLE - 21.09.2007

Hiç yorum yok: